Founders Day

Distinguished Faculty Award Recipients

2010 through 2013 



2013
Lisa Bulawsky, Fine Arts
Panos Kouvelis, Business
Andrew Martin, Ars & Sciences/ Law
Tae Sung Park, Medicine
Shelly Sakiyama-Elbert, Engineering

2012
Pratim Biswas, Engineering
Ronald R. King, Business
Amanda Moore McBride, Social Work
Marcus E. Raichle, Medicine

 
2011
Jeffrey I. Gordon, Medicine
Barton Hamilton, Business
Charles R. McManis, Law
Martha Storandt, Arts & Sciences
 
2010
Deanna Barch, Arts & Sciences
Stuart Kornfeld, Medicine
William Lowry, Arts & Sciences
Anjan Thakor, Business​

2000 through 2009 


2009
Laura Bierut, Medicine
Michael DeBaun, Medicine
Elzbieta Sklodowska, Arts & Sciences
Frank Yin, Engineering

2008
Elizabeth Childs, Arts & Sciences
Dorsey Daniel Ellis, Law
Robert Rothbaum, Medicine
Gautam Yadama, Social Work​

2007
Lewis R. Chase, Medicine
Steven Fazzari, Arts & Sciences
Jackson Nickerson, Business
James Wertsch, Arts & Sciences​ 
2006
D.B. Dowd, Art
Bradley Evanoff, Medicine
Shanti Khinduka, Social Work
David A. Peters, Engineering
 
2005
James Keating, Medicine
Richard J. Smith, Arts & Sciences
Karen Tokarz, Law
Karen Wooley, Arts & Sciences

2004
Thomas M. DeFer, Medicine
Nicholas Dopuch, Business
Milorad Dudukovic, Engineering
Beata Grant, Arts & Sciences
 
2003
Jay R. Turner, Engineering
William E. Wallace, Arts & Sciences
Alison J. Whelan, Medicine
Peter J. Wiedenbeck, Law ​
2002
Rosa M. Dávila, Medicine
Lee Epstein, Arts & Sciences
Ronald A. Leax, Fine Arts
James T. Little, Business​
 
2001
Erica Crouch, Medicine
Robert Hansman, Architecture
Daniel Keating, Law
Donald Snyder, Engineering

2000
John N. Drobak, Law
Jane Phillips-Conroy, Medicine
Sarah Spurr, Fine Arts
Michael E. Wysession, Arts & Sciences

1990 through 1999​


1999
Dana R. Abendschein, Medicine
Kerry E. Back, Business
Ronald S. Indeck, Engineering
Lynne Tatlock, Arts & Sciences
Robert S. Wilkinson, Medicine​

1998
Michael M. Greenfield, Law
Scot G. Hickman, Medicine
Barbara A. Schaal, Arts & Sciences
Murray L. Weidenbaum, Arts & Sciences
1997
F. Sessions Cole, Medicine
James W. Davis, Arts & Sciences
Nancy Morrow-Howell, Social Work
Donald Royse, Architecture
1996
Gerald Izenberg, Arts & Sciences
James McKelvey, Engineering
Jeffrey Saffitz, Medicine
Jeigh Singleton, Fine Arts
1995
S. Bruce Dowton, Medicine
Gerald Early, Arts & Sciences
Ursula Goodenough, Arts & Sciences
Mark R. Rank, Social Work
1994
Glenn C. Conroy, Medicine
Gary J. Miller, Business
Michael Sherraden, Social Work
Douglass C. North, Arts & Sciences
1993
Susan Frelich Appleton, Law
John P. Atkinson, Medicine
Sarah C. R. Elgin, Arts & Sciences
Jonathan S. Turner, Engineering
1992
Ronald Freiwald, Mathematics
Stephen H. Legomsky, Law
Enola Proctor, Social Work
Penelope Shackelford, Medicine
1991
Kathleen F. Brickey, Law
Robert O. Gregory, Engineering
William Kirby, University College
James E. McLeod, Arts & Sciences
1990
Peter B. Corr, Medicine
James F. Jones, Arts & Sciences
Howard F. Nemerov, Arts & Sciences
Shirley A. Sahrmann, Medicine

1980 through 1989


1989
Robert E. Hegel, Arts & Sciences
William M. Landau, Medicine
Robert P. Morgan, Engineering
Edward L. Spitznagel, Mathematics
1988
Richard W. Davis, Arts & Sciences
D. Bruce LaPierre, Law
Martha N. Ozawa, Social Work
Roy R. Peterson, Medicine
1987
Jerome R. Cox, Engineering
Tamie Kamiyama, Arts & Sciences
William R. Kohn, Fine Arts
Philip Needleman, Medicine
1986
James A. Anderson, Business
David Brown, Medicine
Donald Finkel, Arts & Sciences
Patty Jo Watson, Anthropology
1985
Raymond E. Arvidson, Arts & Sciences
David Goldring, Medicine
Udo Kultermann, Architecture
1984
Ronald A. Feldman, Arts & Sciences
David T. Konig, Arts & Sciences
Powell Niland, Business
Robert E. Sparks, Engineering
1983
Leonard S. Green, Arts & Sciences
I. Norman Katz, Engineering
William Howard Matheson, Arts & Sciences
Jess B. Yawitz, Business
1982
Wallace B. Diboll, Jr., Engineering
Leslie J. Laskey, Architecture
Jarvis Thurston, English
Robert C. Williams, History
1981
James A. Ferrendelli, Medicine
Florence E. Moog, Arts & Sciences
Peter Riesenberg, Arts & Sciences
Stanley D. Tasker, Fine Arts
1980
Stanley Lang, Medicine
Mohamed A. Marzouk, Dentistry
Richard L. Nault, Arts & Sciences
Walter Nord, Business

1970 through 1979​ ​


1979
John W. Bowyer, Jr., Business
Richard William Brand, Dentistry
Wayne D. Fields, Arts & Sciences
Theodore V. Galambos, Engineering
1978
C. William Emory, Business
Bernetta M. Jackson, Arts & Sciences
William E. Koch, Jr., Dentistry
William M. Sale, Arts & Sciences
1977
Ralph David Feigin, Medicine
James W. Fitzgibbon, Architecture
William E. Gordon, Social Work
Ervin Y. Rodin, Engineering
1976
Raymond E. Callahan, Arts & Sciences
Ronald L. Carlson, Law
C. David Gutsche, Arts & Sciences
1975
Arno Cumming Becht, Law
John Thomas Bird, Jr., Dentistry
Michael W. Friedlander, Arts & Sciences
Harold L. Levin, Arts & Sciences
Barry Schactman, Fine Arts
1974
Lucius J. Barker, Arts & Sciences
Eugene M. Bricker, Medicine
William H. Gass, Arts & Sciences
Philip G. Vierheller, Jr., Dentistry
J. G. A. Pocock, Arts & Sciences
1973
David M. Becker, Law
Richard H. Brunell, Fine Arts
Carl C. Harford, Medicine
John M. Kissane, Medicine
R. J. W. Koopman, Engineering
1972
Michael W. Fox, Arts & Sciences
David Hadas, Arts & Sciences
Paul Lacy, Medicine
Burton Wheeler, English
1971
Erwin C. Hoelscher, Engineering
Rita Levi-Montalcini, Arts & Sciences
Richard H. Palmer, Arts & Sciences
Edward G. Weltin, History
1970
Lloyd R. Brown, Engineering
Cecil M. Chambers, Medicine
Lindsay Hellmholz, Arts & Sciences
Albert W. Levi, Arts & Sciences

​ ​1969 and 1968


1969
Leslie J. Buchan, Business
Henry G. Schwartz, Medicine
Arthur L. Wahl, Chemistry
1968
Dietrich Gerhard, Arts & Sciences
John R. Smith, Medicine
Ross Trump, Business
Leon Gottfried, English
    
 
 

© , Washington University in St. Louis, One Brookings Drive, Campus Box 1210, St. Louis, MO 63130

Terms and Conditions